Szum w uszach i osłabienie

Witam, we wrześniu ubiegłego roku zaczęłam mieć problemy zdrowotne, które zaczęły się od półpaśca na lewej stronie pleców. Potem zauważyłam utratę słuchu i potworny szum w uszach. Zgłosiłam się do lekarza, który skierował mnie na badanie słuchu. Badanie to wyszło bardzo źle i pilnie skierowano mnie na oddział otolaryngologii. Tam przez 5 dni podawano mi leki i kroplówki, ale nic to leczenie nie pomogło. Ponieważ szum w uszach się nasilał i doszło do tego drętwienie lewej części głowy, skierowano mnie na tomograf. Badanie tomografu wykazało coś, co zaniepokoiło lekarzy i zatrzymano mnie na obserwacji w szpitalu na oddziale neurologicznym, gdzie po kilku dniach zrobiono mi dokładne badanie rezonansu, w tym rezonans z kontrastem. Wyniki badań wyszły w porządku, rezonans nic nie wykazał. Wynik rezonansu widziało trzech lekarzy i każdy stwierdził, że jest w porządku.

Od wyjścia ze szpitala minęło 3 miesiące. Szum w uszach nie ustępuje. Przez jakiś czas od powrotu ze szpitala nie drętwiała mi głowa, natomiast od jakiegoś czasu znowu pojawia się takie uczucie, które nie pozwala mi normalnie funkcjonować. Nie mam bólów ani zawrotów głowy. Zauważyłam, że częściej i szybciej się męczę, jakbym była osłabiona, ale poza strasznie dokuczliwymi szumami w uchu, głuchotą ucha lewego i drętwieniem lewej części głowy nie zauważam innych objawów. Drętwieją mi palce w prawej dłoni, ale to ponoć na skutek ucisku kręgosłupa. Proszę mi poradzić jakie badania powinnam jeszcze wykonać? Martwię się, że to coś poważnego.

Witam!

Do odpowiedzi na Pani pytanie konieczne byłyby dodatkowe informacje. Ważne byłoby, aby ustalić wynik badania audiometrycznego, czy mamy do czynienia z niedosłuchem odbiorczym, czy przewodzeniowym, co ustalono w trakcie hospitalizacji, czy półpasiec zajął także ucho (półpasiec uszny lokalizuje się na małżowinie, w zewnętrznym przewodzie słuchowym, zajmując również błonę bębenkową, powoduje przytępienie lub częściową utratę słuchu, przy silnych bólach ucha).

W diagnostyce różnicowej można by brać pod uwagę także niewydolność kręgowo-podstawną oraz chorobę Meniera.
Niewydolność kręgowo-podstawna jest spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie kręgów odcinka szyjnego. Ucisk zmian zwyrodnieniowych na tętnice kręgowe może dawać objawy związane z chwilowym zmniejszeniem ukrwienia zaopatrywanych przez nie struktur, np. zawroty głowy. Przy przewlekłym niedokrwieniu może prowadzić do niedokrwienia komórek błędnika i ich obumarcia.
Dodatkowo występują zaburzenia słuchu pod postacią obecności słyszalnych szmerów, pisków, czasem tętnienia. Obraz kliniczny w połączeniu ze stwierdzanymi cechami zaburzeń przepływu w obrębie tętnic pozwala rozpoznać zespół kręgowo–podstawny.
Jeżeli badanie przepływów w tętnicach szyjnych oraz w układzie kręgowo - podstawnym oraz badanie obrazowe kręgosłupa szyjnego nie było wykonywane, warto takie wykonać.

Chorobę Meniera rozpoznaje się po wykluczeniu innych ewentualnych przyczyn dolegliwości. Istotnym dla rozpoznania jest potwierdzenie głuchoty o charakterze ślimakowym.

Pozdrawiam serdecznie!