Szybkie bicie serca, odczuwalne dodatkowe skurcze i zawroty głowy przy niedoczynności tarczycy

Witam, od kilkunastu lat choruje na niedoczynnosc tarczycy, biore angielski odpowiednik eutyrox 100,od pewnego czasu mam problemy z sercem trahykardia, biore 5mg propranolu.Na poczatku bylo dobrze ale teraz znowu odczuwam szybkie bicie serca I od czasu do czasu mocne odczuwalne dodatkowe skurcze I zawroty glowy. Dodam ze mam zapalenie hashimoto. Prosze o porade

Dzień dobry,

Proszę skontrolować hormony, być może należy zmodyfikować dawkę leku. Choroba Hashimoto ma to do siebie, że może przebiegać z okresami zaostrzeń. Wyższe miana przeciwciał mogą powodować krótkotrwałe uwalnianie hormonów tarczycy, co może dawać objawy np. w postaci tachykardii. Właśnie dlatego należy okresowo kontrolować hormony, aby dostosować dawkę leku. Lekarz na podstawie wyniku Pani badań i badania fizykalnego powinien dobrać Pani optymalną dawkę leku. Proszę również rozważyć właściwą w tej chorobie dietę, która pomaga "zapanować" nad niektórymi jej objawami. W chwili obecnej jeśli ma Pani tachykardię, to doraźnie może Pani sobie zwiększyć dawkę leku do 10 mg, nawet 3x dziennie (dobowa dawka maksymalna jest znacznie większa). Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza, który Panią dokładnie zbada., zbierze wywiad i dobierze optymalne dla Pani dawki leków.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz