Szybkie męczenie się i brak ochoty na seks u 33-latki a odchudzanie

Mam 33 lata, pracuję zawodowo ważę 80 kg przy wzroście 164 cm. Jaką dietę by mi pani poleciła abym spadła z wagi tak od 5-10 kg. Nadmienię że nie choruję oraz nie uprawiam żadnej dyscypliny sportowej. Ale od jakiegoś czasu jestem ociężała, szybko się męczę i ogóle nie mam ochoty na seks.
33 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam serdecznie
Nadwaga jest na ogół przyczyną szybszej męczliwości, osłabienia, tendencji do złego nastroju oraz spadku libido. Ponadto stanowi przyczynę wielu schorzeń przewlekłych, dlatego należałoby podjąć się stopniowej i racjonalnej redukcji nadmiernych kilogramów. Można to zrealizować poprzez przeanalizowanie dotychczasowego trybu życia i sposobu odżywiania i wprowadzenie w tym zakresie kilku istotnych zmian.
Proponowałabym:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Ponadto ważne jest włączenie (najlepiej do codziennego trybu życia) regularnej aktywności fizycznej, realizowanej poprzez dowolny rodzaj sportu lub ćwiczenia gimnastyczne, w wymiarze ok 45 min. dziennie. Wpłynie to korzystnie nie tylko na regulację metabolizmu i spadek masy ciała,ale także na wzrost syntezy endorfin (hormonów szczęścia), które wpłyną pozytywnie na nastrój i energię.
pozdrawiam i życzę powodzenia