Szybko postępująca choroba reumatoidalna

Moja mama jest w wieku 67 lat, od trzech lat lekarz rodzinny stwierdził chorobę reumatoidalną. Stan pogarszał się z tygodnia na tydzień, aż do tego stopnia, że nie umiała utrzymać głowy, nie wypominając o prostych czynnościach, jak jedzenie czy osobiste czynności ruchowe. Zapalenia było 37%, po roku spadło do 18 %, ale nadal jest nie całkiem sprawna, tzn. ręce - przedramiona sprawne, lecz nie może podnieść wyżej jak do pół głowy, nogi zaś łydki niby sprawne, lecz uda tak słabe, że nie może podnieść całej nogi na wysokość 5 cm. Prawa noga jakby po paraliżu - zaciąga bokiem. Co 4 dni musi brać leki na odwadnianie, bo puchną kostki, uda i twarz, po tabletce odwadniającej Diuver chodzi z moczem 16 razy w ciągu 4 - godzin. Czy tę chorobę można wyleczyć? Skąd bierze się tyle wody? Wyniki nerek są dobre. Czy będzie można kiedyś odstawić ten lek odwadniający?

Z poważaniem, córka chorej

Witam serdecznie!

Dla zapalenia reumatoidalnego typowe jest zajęcie drobnych stawów rąk, nadgarstka, kostek bocznych goleni i stóp. Stąd trudności w wykonywaniu drobnych czynności ruchowych, jedzeniu itd. Zajęcie dużych stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa nie jest zaś typowe dla choroby reumatoidalnej, częściej zdarza się natomiast w chorobie zwyrodnieniowej. Ta ostatnia pojawia się u większości osób wraz z wiekiem, w szczególny sposób predysponuje do niej otyłość i mała aktywność fizyczna. Myślę, że w tym przypadku, z racji wieku mamy do czynienia z nałożeniem się obu stanów chorobowych.

Choroba reumatoidalna przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Jest bardzo trudna do całkowitego wyleczenia, specjalistyczne leki mogą wdrożyć jedynie reumatolodzy po bezpośrednim zbadaniu chorego.

Jeżeli chodzi zaś o chorobę zwyrodnieniową to możliwe jest jedynie leczenie objawowe, uśmierzanie objawów bólowych i rehabilitacja ruchowa. Co do obrzęków raczej nie są one konsekwencją chorób stawów. Podejrzewam (przy założeniu, że nerki są zdrowe), że mogą one wynikać z nie do końca wydolnego układu krążenia. Rozwiązaniem jest niedoraźne przyjmowanie tabletki Diuveru, który działa w sposób dosyć gwałtowny, ale systematyczne codzienne przyjmowanie łagodniejszych leków moczopędnych z grupy tiazdydów, tak aby zapobiec powstawaniu obrzęków.

Niestety, mało prawdopodobne jest że mama będzie mogła kiedykolwiek odstawić leki. Tak jak pisałam, konieczna jest jednak modyfikacja leczenia. Radziłabym również skonsultować mamę z kardiologiem, ewentualnie przeprowadzić głębszą diagnostykę w warunkach oddziału internistycznego.