Tabletka 72h po a obliczanie dni płodnych

Witam! Otóż, jakiś czas temu wzięłam tabletkę 72h po i po upływie ok. tygodnia od tego momentu dostałam okresu. Na ok.10 dni przed spodziewaną datą wystąpienia. Zdziwiło mnie to, gdyż kiedyś kiedyś też musiałam zażyć tę tabletkę i po tygodniu miałam jedynie plamienie, a okres przyszedł "o czasie" (mam regularne, 30-dniowe cykle). Rzecz w tym, że ten ostatni, "potabletkowy" okres przesunął mi cykl o tych ok. 10 dni i następna miesiączka przyszła już ok. m-ce po nim. Jak mam teraz wyliczyć swoje dni płodne? Nie jest to, oczywiście, moja metoda antykoncepcyjna, ale zawsze wolałam wiedzieć. Wiem, że tabletka to bomba z hormonami, ale nie spodziewałam się, że zadziała w ten sposób, rozwalając mi w sumie cały cykl... Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jak słusznie Pani zauważyła, tabletka alarmowa zawiera gigantyczną ilość hormonów egozgennych potrafiących skutecznie rozregulować cykl miesięczny. Przyjmując tabletkę zawsze należy zdawać sobie z działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić na skutek jej zażycia.

Pytanie, które Pani zadała właściwie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Trudno wnioskować, jak tabletka wpłynęła na Pani organizm i kiedy wystąpi kolejne krwawienie. Zwykle nieregularne cykle trwają nawet do 6 miesięcy od przyjęcia preparatu.

Uśredniając, można przyjąć, że jeżeli ostatnie krwawienie miało miejsce 30 dni od wystąpienia pierwszego krwawienia, to tyle trwa Pani nowy cykl. Jest to jednak mocno uśrednione założenie i nie może stanowić jedynej metody antykoncepcji.

Pozdrawiam.