Tabletka antykoncepcyjna w wieku 16 lat?

Witam! Od niedawna mam zamiar współżyć ze swoim chłopakiem. Znamy się długo i bardzo dobrze. Znamy także swoje ciała, ufamy sobie, zatem myślę, iż to dobry czas, by zacząć uprawiać seks. Dużo razem czytamy o antykoncepcji, mój partner również nie jest na to obojętny. Wspólnie zadecydowaliśmy, że tabletki antykoncepcyjne będą najlepszą metodą. Nie obawiam się pierwszej wizyty u ginekologa ani prośby o przepisanie tych tabletek, natomiast dręczy mnie fakt, że przez mój wiek (16 lat) wymaga tego, że będę musiała iść tam z rodzicem i to właśnie moja mama będzie musiała wyrazić na to zgodę. Moja mama wychowuje mnie samotnie i mam z nią dobre kontakty, natomiast boję się jej reakcji. Była wychowywana w dość surowych warunkach, a seks był tematem tabu. Myślę, że nadal ma pewne zahamowania dotyczące tej kwestii. Gdy powiedziałam jej, iż mam taką potrzebę pójścia właśnie do tego lekarza, zdziwiła się bardzo, tak jakby podejrzewała, że chodzi właśnie o przepisanie tabletek. Dlatego wolałabym się udać się tam sama. Zatem mam pytanie... Czy lekarz przepisze mi te tabletki na pierwszej wizycie? Zdaję sobie sprawę, że raczej konieczne będą poszczególne badania (np. badanie krwi), ale czy po prostu nie będzie potrzebna zgoda rodzica? I czy w prywatnych poradniach jest łatwiej, jeśli chodzi o ten problem? Proszę o odpowiedź, gdyż bardzo się tego obawiam. Dziękuję i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zgodnie z przepisami lekarz w takiej sytuacji (nie jest Pani pełnoletnia) powinien spytać o zgodę rodzica. Tabletki antykoncepcyjne mają wysoką skuteczność i są wygodne w stosowaniu, ale posiadają także liczne działania niepożądane, których nie należy lekceważyć. W świetle prawa jest Pani jeszcze zbyt młodą osobą, aby właściwie ocenić ryzyko...

Jeśli zrobiła Pani pierwszy krok i powiedziała Pani mamie o wizycie u lekarza, to może jednak warto z nią porozmawiać szczerze...

Przed pierwszym stosowaniem antykoncepcji hormonalnej powinno się wykonać badania krwi na krzepliwość - stosowanie pigułek przy zbyt wysokiej krzepliwości może doprowadzić do powikłań groźnych dla zdrowia i życia.

Trudno mi powiedzieć, czy prywatny gabinet jest lepszy niż państwowy - to chyba bardziej zależy od  lekarza, a nie od tego, czy to jest prywatnie, czy nie...

Proponuję wybranie się do ginekologa i prośbę o doradzenie skutecznej antykoncepcji. Prawdopodobnie poradzi Pani przy wyborze odpowiedniej metody. Nic Pani nie traci, bo przecież nie "doniesie" Pani mamie, że była Pani u niego na wizycie... Proszę popytać koleżanki, może polecą jakiegoś lekarza, który ma  dobre podejście do pacjentek.

Lekarz może też odmówić przepisania leku z powodu obaw wpływu antykoncepcji hormonalnej na tak młody organizm. W Niemczech pigułki są przepisywane już bardzo młodym dziewczynom (najprawdopodobniej i lekarze, i rodzice zdają sobie sprawę z tego, że nie ma siły powstrzymać młodych przed seksem, więc niech się chociaż skutecznie zabezpieczają...), ale u nas nie jest to przyjęte w społeczeństwie...

Zawsze pozostaje Pani prezerwatywa - dobrze stosowana (i wysokiej jakości) ma naprawdę dobrą skuteczność (wskaźnik Pearla w przypadku pigułek wynosi mniej niż 1, a w przypadku prezerwatywy  3-4, ale to i tak jest nadal dobry wskaźnik!) i praktycznie brak działań niepożądanych podczas jej stosowania...

Pozdrawiam!