Tabletka "po" a regularna antykoncepcja

Dzień dobry, mam pewien problem. Otóż stosuję regularnie od 4 miesięcy tabletki antykoncepcyjne. Podczas ostatniego opakowania w pierwszym tygodniu wymiotowałam mniej więcej 4 godziny po przyjęciu tabletki, ale nie zażyłam rezerwowej, gdyż tak doradził mi mój lekarz. Następnie w drugim tygodniu współżyłam bez prezerwatywy, po czym zażyłam tabletkę "po" (studiuję w Szwecji, więc mogłam lek dostać bez recepty), ponieważ bałam się, iż może substancje czynne tabletki nie wchłoneły się prawidłowo przez wymioty w pierwszym tygodniu. Nie jestem jednak pewna, czy było to mądre z mojej strony posunięcie. Po zażyciu tabletki "po", kontynuowałam przyjmowanie regularnej antyoncepcji i w tygodniu przerwy krawienie wystąpiło w spodziewnym terminie. Po tygodniu przerwy zaczęłam nowe opakowanie. Czy jestem już chroniona? Bardzo dziękuję za pomoc, pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Tabletki "po" nie powodują zmniejszenia skuteczności doustnych tabletek antykoncepcyjnych, więc oczywiście jest Pani chroniona.
2. Jeśli wymioty wystąpiły w 4 godziny po zarzyciu tabletki, to jej skuteczność nie jest zmniejszona, gdyż już dawno opuściła żołądek i nie została zwymiotowana. Jeśli miała Pani wątpliwości, mogła się Pani skontaktować z lekarzem, gdyż przymowanie dodatkowych dawek hormonów nie jest najlepszym rozwiązaniem (nie trzeba było robić nic - tak jak zalecił lekarz).