Tabletki antykoncepcyjne 26+2

Witam serdecznie. Byłam u ginekologa. Zrobił mi cytologie, która wyszła dobrze. Kazał zrobić badania krwi i one są w normie. Przepisał mi tabletki antykoncepcyjne X, 2 opakowania, które kazał brać cały czas, czyli 28 dni i znowu 28, po czym mam się zgłosić do niego. Powiedział, ze dlatego, że pierwszy raz będę stosować antykoncepcję, dlatego muszę 2 opakowania wziąć bez żadnej przerwy. Czytałam o tym w internecie i okazało się, że tabletki po prostu tak się stosuje. W ogóle nic mi nie wytłumaczył, tylko po 3 minutach wizyty byłam już za drzwiami. Chciałam zapytać, od kiedy jestem zabezpieczona? Kiedy mam wziąć pierwszą tabletkę - mam np. najpierw takie plamienie, dopiero następnego dnia prawidzwy okres, to nie wiem dokładnie, kiedy wziąć. Ponieważ jest to moja pierwsza przygoda z tabletkami, to praktycznie nie mam o nich zbyt dużego pojęcia. Czy te, które przepisał, a są nowością, są dobre? Trochę czuję się jak królik doświadczalny, tym bardziej, że są drogie. Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie znam pigułek o dawkowaniu 26+2... Być może pomyliła się Pani, a chodziło o schemat 24+4? Także stosuje się je "na okrągło" przez 28 dni, po czym od razu rozpoczyna się nowe opakowanie. Pudełko zawiera 24 pigułki z hormonami i 4 "puste", bez hormonów. Preparat jest na polskim rynku od około pół roku, może dłużej.

Zażycie 24 pigułek, a nie 21 jak w innych, starszych preparatach, ma na celu zmniejszenie ryzyka nadmiernego spadku hormonów podczas przerwy w stosowaniu (co może skutkować ciążą), a wprowadzenie pigułek "pustych" (placebo), które odpowiadają przerwie w stosowaniu pigułek w starym schemacie, ma ułatwić kobiecie dozowanie leku. Po prostu kobieta jest przyzwyczajona, że codziennie łyka jakąś pigułkę, nie robi żadnych przerw. Ma to zmniejszyć ryzyko sytuacji pominięcia jakiejś pigułki, wydłużenia przerwy w stosowaniu (co bardzo zwiększa ryzyko ciąży).

Te dwa wymienione przeze mnie czynniki mają za zadanie uniknięcie najczęstszych kłopotów związanych z antykoncepcją hormonalną, przez co ryzyko "wpadki" staje się jeszcze mniejsze niż w przypadku pigułek  o schemacie 21+7.

Stosowanie pigułek może Pani rozpocząć już podczas plamienia, jeśli tak zazwyczaj rozpoczyna się u Pani okres. Jest Pani zabezpieczona od pierwszego dnia stosowania.

Pani obawy spowodowane są chyba głównie niesatysfakcjonującym Panią kontaktem z  lekarzem. Podejrzewam, że może być on dobrym specjalistą, ale przez to, że nie poświęcił Pani czasu, nie wzbudził w Pani zaufania (podejrzewa go Pani o eksperymentowanie na Pani...). Tak naprawdę większość potrzebnych Pani informacji znajdzie Pani na pewno w ulotce leku i on pewnie wyszedł z takiego założenia... Jednak jeśli nie przekona się Pani do swojego lekarza, to proszę poszukać innego - kontakt pacjenta z lekarzem nie ma sensu bez zaufania.

Pozdrawiam!