Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk - czy on może być przyczyną plamienia?

Witam. Mój lekarz ginekolog przebywa obecnie na urlopie i nie mam z nim kontaktu, dlatego zwracam się ze swoim problemem do Państwa. Od dwóch lat biorę tabletki Y***. Do tej pory wszystko było w porządku. Od ostatniego krwawienia z odstawienia nie byłam aktywna seksualnie. Jestem w połowie blistra. W poniedziałek, tydzień temu, zażyłam silny antybiotyk (jednodniowy - ze względu na moje problemy z żołądkiem). Pod koniec zeszłego tygodnia zauważyłam niewielkie plamienie w kolorze brązowym. Dwa dni temu plamienie nasiliło się i zmieniło zabarwienie na bardziej czerwone. Zaznaczam przy tym, że nie pominęłam żadnej tabletki. Stąd moje pytanie: czy krwawienie może być wywołane antybiotykiem? Czy należy się nim martwić? Zdarza mi się to po raz pierwszy. Antybiotyk miał działać przez tydzień (od zażycia, minął przedwczoraj). Czy po upływie kolejnego tygodnia, w związku z krwawieniem, działanie tabletek antykoncepcyjnych będzie nadal zmniejszone? Ponadto mam jeszcze jedno pytanie: czy w drodze wyjątku mogę nie robić przerwy pomiędzy tym a kolejnym opakowaniem (wyjeżdżam nad morze)? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Nie znając nazwy przyjętego przez Panią antybiotyku niemożliwe jest wyrokowanie o jego działaniach niepożądanych i interakcjach z hormonalną antykoncepcją. Działanie niepożądane, jakim jest krwawienie, występuje często podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, stąd trudno przypisać je wyłącznie wpływowi antybiotyku. Chcąc uniknąć krwawienia podczas wyjazdu na wakacje, można bez zachowania 7-dniowej przerwy rozpocząć kolejne opakowanie. Wtedy krwawienie z odstawienia wystąpi po zakończeniu przyjmowania drugiego opakowania.