Tabletki antykoncepcyjne a brązowe plamienia o nieprzyjemnym zapachu. Co może być tego powodem?

Mam 24 lata i od 4 lat biorę te same tabletki antykoncepcyjne i nigdy nie miałam żadnych problemów (nudności, bólu głowy, brzucha, plamień też nie). Chodzę ciągle do tego samego ginekologa, regularnie 1-2 razy do roku na badania i wszystko jest ok. Mam stałego partnera od 4 lat, nie mamy dzieci. Po każdym opakowaniu robię tygodniową przerwę i używam wtedy tamponów. "Okres" jest regularny, czasem zdarzyło się, że zaczął się wcześniej (przed skończeniem opakowania). Obecnie po tygodniowej przerwie drugi tydzień biorę tabletki i wciąż mam niewielkie plamienia (nie są codziennie) o bardzo nieprzyjemnym zamachu i brązowym kolorze. Co może być tego powodem? Denerwuję się. Bardzo proszę o poradę.
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

U kobiet, które stosują długotrwale  antykoncepcję hormonalną (nawet kilka lat) może wystąpić krwawienie z dróg rodnych o nieprzewidywalnym przebiegu. Ten typ krwawienia nazywamy krwawieniem przełomowym.

W pierwszej kolejności ginekolog powinien wykluczyć przyczyny organiczne krwawienia - polipy, mięśniaki, nadżerki, i inne). Jeżeli nie stwierdzi żadnego odchylenia w badaniu, to krwawienie takie nie ma żadnego znaczenia medycznego, prócz dyskomfortu kobiety. Takie krwawienie może być ze skrzepami. W razie przedłużania się tego krwawienia, ginekolog może zaproponować modyfikację antykoncepcji.

Serdecznie pozdrawiam!