Tabletki antykoncepcyjne a ciąża - czy jest ryzyko?

Witam, 4.11.2010 miałam miesiączkę, trwała około 7 dni. W połowie miesiąca zaczęłam brać tabletki 24+4 (zależało mi na efektach leczniczych, a nie antykoncepcji - mam PCO). Kilka razy miało miejsce współżycie. Żadnej z tabletek nie pominęłam. Po wzięciu ok 21 tabletek zaczęłam dziwnie się czuć, miałam mdłości, czułam się senna - zrobiłam test, wynik negatywny. Więc brałam tabletki nadal, przy drugiej białej dostałam okresu, ale nie był taki jak zwykle - więcej brunatnej krwi niż czerwonej. Po 5 dniach ilość wydzieliny się zmniejszyła i to plamienie trwa do dziś (tj. ok. 12 dni). Dziwnie się czuję, praktycznie jak na początku pierwszej ciąży (wtedy też pierwszy test wyszedł negatywny i cały pierwszy trymestr plamiłam). Czy jest możliwość ciąży? Czy dalsze przyjmowanie tabletek może potencjalnie zaszkodzić dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienia mogą wyglądać inaczej niż miesiączki. Zazwyczaj są mniej obfite i krótsze.
W przypadku rozpoczęcia tabletek antykoncepcyjnych w połowie cyklu należy przez pierwsze opakowanie stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę.
Na początku ciąży stężenie hCG może być zbyt niskie aby dać dodatni wynik testu ciążowego. Dlatego należy go powtórzyć po paru dniach. W przypadku dalszych wątpliwości konieczna będzie wizyta u ginekologa ponieważ tabletki antykoncepcyjne są przeciwwskazane w ciąży, dlatego należy to jak najszybciej wyjaśnić.

Pozdrawiam