Tabletki antykoncepcyjne a leki ziołowe

Witam. W maju brałam antybiotyk K*** i takie ziołowe tabletki jak S***, więc jeśli do tej pory występuje u mnie krwawienie z odstawienia mogę mieć pewność, że te leki nie obniżyły działania tabletek i nie jestem w ciąży? Kolejne pytanie w czerwcu wzięłam kilka może 5 tabletek zawierających dziurawiec, czyli jeśli teraz mamy wrzesień, a ja mam krwawienie z odstawienia, czyli też mogę być pewna, że nie jestem w ciąży? Piję też czasami takie krople są ziołowe, lecz nie ma w nich składników które mogą obniżać działanie tabletek, więc czy mogę je stosować bez obaw? Biorę teraz 7 opakowanie i zauważyłam, że powiększyły mi się trochę piersi, mam mdłości choć to nie pierwszy raz od kiedy biorę tabletki, ale pojawił się też jakiś niepokój, że mogę być w ciąży właśnie przez te dwa objawy. Brałam tabletki zawsze regularnie, nie miałam biegunki ani wymiotów, lecz właśnie zażywałam te w.w leki... Mam zamiar zrobić test ciążowy, bo nie daje mi to wszystko spokoju, lecz chciałaby uzyskać jeszcze odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Upłynął bardzo długi czas, jeżeli była by Pani w ciąży, na pewno już by były widoczne tego oznaki. Podobna sytucja dotyczy drugiego pytania. Ponadto można założyć, że krwawienie z odstawienia wyklucza ciążę, ponieważ by wystąpiło ono pomimo ciąży jest naprawdę wyjątkową sytuacją (zwłaszcza więcej niż 1 raz).

Skoro, jest pewna Pani, że nie ma w kroplach składników wchodzących w interakcję z tabletkami hormonalnymi, to nie widzę przeciwwskazań do ich stosowania. Jeżeli jednak ma Pani wątpliwości, albo informacja ta nie jest potwierdzona, to proszę pokazać krople swojemu lekarzowi.

Wymienione objawy mogą być skutkami ubocznymi tabletek hormonalnych. Jeżeli jednak ma Pani tyle wątpliwości, dla własnego spokoju, może Pani wykonać test ciążowy.

serdecznie pozdrawiam!