Tabletki antykoncepcyjne a PCOS. Czy ma to związek?

Witam, mam pytanie odnośnie PCOS: czy objawy PCOS mogą ustać po przejściu na menopauzę? Tzn. hirsutyzm itd. Ponieważ mojej mamie wypadły włosy z miejsc hormonozależnych w menopauzie. Zatem zastanawiam się, czy podobnie będzie ze mną? A może wszystko się pogarsza po menopauzie u osób z PCOS? Podejrzewam, że mogę miec PCOS ze względu na niekorzystny układ hormonalny, estrogen w dole normy, testosteron i inne androgeny na górnej granicy normy, stosunek lh do fsh zmienny, czasem równy 0,9 czasem 0,3. i bóle w prawym podbrzuszu, wysoki cukier itd. A także mam pytanie - czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych do menopauzy (mam obecnie 32 lata) może być dla mnie w jakiś sposób szkodliwe? Chodzi mi o przewlekłość ich stosowania i wpływ na organy takie jak wątroba. Nie wiem czy ja je mam w ogóle zaczynać. A mam wszystkie objawy hiperandrogenizmu i z drugiej strony boję się konsekwencji hiperandrogenizmu bez brania pigułek.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wobec wielu przesłanek o możliwości chorowania na PCO, wskazana jest wizyta u ginekologa, który w razie potwierdzenia rozpoznania indywidualnie dobierze dla Pani najlepsze postępowanie.

U kobiet z PCO w czasie menopauzy w dalszym ciągu są obecne objawy androgenizacji. Do chwili obecnej nie ma ustalonego postępowania terapeutycznego w takim przypadku. Pojawiają się pierwsze prace, wspominające o dobrych efektach usunięcia przyadatków po menopauzie - ale nie jest to ogólnoprzyjęte postępowanie. Trwają też badania określające ryzyko chorób przewlekłych u kobiet chorujących na PCOS, wiadomo, że jest to cukrzyca, najprawdopodobniej również choroba niedokrwienna serca.

Postępowanie też zależy od planów rozrodczych kobiety. Przewlekłe stosowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych jest uznanym sposobem leczenia PCOS. Ale stosuje się również leki zmniejszające wytwarzanie lub hamujące androgeny. Jednak jak już wspomniałam, w zależności od całościowego obrazu klinicznego, lekarz musi indywidualnie dobrać leczenie. Ze względu na zaburzenia gospodarki weglowodanowej - może być również wskazane włączenie leku przeciwcukrzycowego (M***).

Serdecznie pozdrawiam!