Tabletki antykoncepcyjne a pęcherzyki na jajniku

Witam. Na wstępie chciałabym bardzo podziękować za udzielane do tej pory odpowiedzi. Mój kolejny problem jest następujący: Lekarz podejrzewa u mnie pco, ale tylko na podstawie nieregularnych miesiączek i obrazu usg jajników (powiększony lewy jajnik i widoczne pęcherzyki na obwodzie) Zalecił mi tabletki antykoncepcyjne. Właśnie skończyłam 5 opakowanie i byłam u niego na kontrolnej wizycie (gdyż zamierzam odstawić te tabletki). Na obrazie usg co prawda jajnik nie był już tak powiększony jak ostatnio, ale pęcherzyki, niestety, zostały. Moje pytanie jest takie, bo już się w tym wszystkim pogubiłam: Czy te tabletki były na wysuszenie tych pęcherzyków, czy tylko na wstrzymanie pracy jajników? Wcześniej myślałam, że jak je będę brać, to te pęcherzyki zniką i jajniki będą oczyszczone w sensie, że nie będzie tam już "nic", bo przecież biorę tabletki. I jeszcze jedno - czy biorąc te tabletki mogły mi się utworzyć jakieś pęcherzyki na prawym jajniku, bo na przedostatniej wizycie lekarz mi mówił, że prawy jajnik jest "czysty", a jak byłam ostatnio to coś wspominał o jakiś pęcherzykach. Dodam, że tabletki brałam regularnie i żadnej nie pominęłam. Już się w tym wszystkim pogubiłam. Pomocy:(

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wszystkie te pytania powinna Pani przede wszystkim kierować do swojego lekarza! Proszę porozmawiać z nim na następnej wizycie!!!

Obraz jajników przy PCO jest bardzo charakterystyczny (te pęcherzyki...), a w zestawieniu z nieregularnymi miesiączkami można podejrzewać PCO z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Do pełnego rozpoznania potrzebna potrzebny jest jeszcze obraz kliniczny (czyli Pani stan zdrowia, objawy) i badanie hormonalne. Jednak naprawdę charakterystyczny obraz USG i zaburzenia miesiączkowania są właściwie wystarczające do podjęcia leczenia.

Naprawdę chyba nie ma sensu, żebym dokładnie opisywała Pani na czym polega ta choroba i jak się ją leczy - to dość skomplikowane. Pani jako pacjentce nie jest potrzebna znajomość patofizjologii tej choroby, tylko to, jak ta choroba może zmienić Pani życie. Dla Pani najważniejsze będą chyba takie informacje:

  • PCO ma wpływ na cały organizm (układ krążenia, kości, gospodarka węglowodanów...), nie tylko na zaburzenia miesiączkowania, dlatego leczenie jest tak ważne.
  • PCO nie da się zupełnie wyleczyć - ale stosowanie odpowiednich leków zmniejsza szkody wywołane przez chorobę.
  • Jeśli kobieta nie planuje w najbliższym czasie dziecka, to leczenie polega na stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych - to reguluje cykl i zmniejsza inne dolegliwości.
  • Jeśli kobieta pragnie dziecka, to należy podawać jej leki wywołujące jajeczkowanie. Nieleczone PCO utrudnia zajście w ciążę
  • Kobieta z PCO powinna brać pod uwagę, że w jej przypadku lepiej jest nie odkładać planów macierzyńskich zbyt późno (np. po 30 roku życia).

Pozdrawiam!