Tabletki antykoncepcyjne a silna biegunka - czy biegunka ma wpływ na działanie tabletek?

Witam, mam następujące pytanie: 18 lipca zakończyłam pierwszy blister tabletek 24+4 (24 tabletki zawierające hormony, 4 tabletki bez hormonów). Z dniem 19 lipca dostałam miesiączki i rozpoczęłam nowy blister tabletek. 20 i 21 lipca wystąpiła bardzo silna biegunka, tabletki przyjęte o zaplanowanej porze, jednak w obu tych dniach zażyłam tylko po jednej tabletce. 22 lipca nasilenie biegunki się zmniejszyło i wizyta w toalecie odbyła się po 4h od zażycia tabletki w zaplanowanej porze. W dniach 18 i 23 lipca doszło do stosunku z mężczyzną. Jakie są szanse skuteczności tabletek? Zaznaczam, iż nie została użyta dodatkowa antykoncepcja poza wspomnianymi tabletkami.

Redakcja abcZdrowie

Wystąpienie silnej biegunki w ciągu 3-4h od przyjęcia tabletki obniża skuteczność antykoncepcji i wymaga przyjęcia w jak najkrótszym czasie dodatkowej tabletki. Jeżeli nie spełniła Pani tych zaleceń i doszło do współżycia, to proponuję wykonanie testu ciążowego przed kolejnym opakowaniem.