Tabletki antykoncepcyjne a torbiele w piersi - czy powinnam kontynuować leczenie?

Witam,

mam 27 lat, dwa lata temu zdiagnozowano u mnie zespół policystycznych jajników, nie posiadam jeszcze dzieci i narazie nie mam ich w planach, dlatego lekarz kazał mi zażywać środki antykoncepcyjne (Y***) w celu uregulowania miesiączek i zahamowania choroby, abym w przyszłości mogła starać się o dziecko. Niedawno byłam na USG piersi, wykryto u mnie konglomerat drobnych torbielek o łącznym wymiarze 13x5 mm, w sąsiedztwie przewód mlekowy o szerokości do 3mm. Dlatego udałam się do Ośrodka Diagnostyki Onkologicznej, gdzie kazano mi odstawić tabletki antykoncepcyjne i zgłosić się do kontroli za pół roku. Oznajmiłam pani doktor, że nie mogę ze względu na PCOS. Pani doktor oznajmiła mi, że robię to na własną odpowiedzialność. Jestem wystraszona, nie wiem co mam dalej robić.

Czy naprawdę powinnam odstawić tabletki?

Witam serdecznie.

Zmiany zwyrodnieniowe w piersiach takie jak np. torbielki są najczęściej wynikiem braku równowagi hormonalnej w organizmie. Zdania lekarzy co do stosowania leczenia hormonalnego w tej sytuacji są podzielone. Jeżeli istnieją u Pani wskazania do stosowania leczenia hormonalnego w postaci PCOS, a nie jest pani obciążona genetycznie rakiem piersi, myślę, że takie leczenie można kontynuować - oczywiście pod ścisłą obserwacją lekarską: badania kontrolne co 3-6 miesięcy. W zależności od tego, co będzie się działo, zapadną dalsze decyzje co do kontynuacji lub odstawienia leczenia. Myślę, że powinna Pani skonsultować się ze swoim lekarzem ginkologiem, który prowadzi Pani leczenie.

Pozdrawiam serdecznie