Tabletki antykoncepcyjne - czy przesuną okres?

Witam. Nie biorę tabletek antykoncepcyjnych. Wybieram się do ginekologa. W maju mam ważny egzamin. Czy jeśli będę mieć tabletki mogę w jakiś sposób przesunąć okres??? Miesiączka wypada w dniu egzaminu, mam w pierwszy dzień ogromne bóle. Czy jeśli pierwszą tabletkę pierwszego opakowania wezmę później, np. o 10 dni, mój okres się przesunie??? Bardzo mi na tym zależy. Czy lepiej będzie wziąć dwa opakowania z rządu? Pozdrawiam :)

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli zacznie Pani zażywać tabletki z 10-dniowym opóźnieniem, to do końca tego cyklu nie może Pani liczyć na skuteczną antykoncepcję... Już lepiej będzie, jeśli zażyje Pani jedno opakowanie po drugim, bez robienia 7-dniowej przerwy. Krwawienie wystąpi wtedy dopiero pod koniec drugiego opakowania (możliwe są też wtedy plamienia).

Pozdrawiam!