Tabletki antykoncepcyjne - czy zwiększyłam ryzyko raka?

Mam mutację BRC1, więc jeżeli brałam tabletki przed 30. rokiem życia przez 2 miesiące bez przerwy 7-dniowej to zwiększyłam ryzyko raka?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć. Obecny stan wiedzy wskazuje na to, że w przypadku nosicielek mutacji genu BRCA1 i BRCA2 poniżej 25 roku życia, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych jest niewskazane. Wykazano, że antykoncepcja hormonalna w tym wieku, trwająca powyżej 5 lat zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi do 35%. Okazuje się jednak, że u kobiet starszych (po 30 roku życia) stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych wiąże się ze zmniejszeniem tego ryzyka aż o 50%. Przyczyna tego stanu nie jest znana. Być może wynika to z zależnego od wieku stanu receptorów estrogenowych, a także innych cech biologicznych rozwijających się nowotworów.

Jest Pani z pewnością w grupie wysokiego ryzyka rozwoju nowotworu piersi ale także jajnika, więc konieczne jest odpowiednie zaplanowanie i częste wykonywanie badań profilaktycznych.

Pozdrawiam serdecznie