Tabletki antykoncepcyjne i tabletka po stosunku

Moje pytanie jest następujące. W niedzielę kochałam się ze swoim chłopakiem, skończył on "we mnie". Od dwóch miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. 3 dni przed stosunkiem zapomniałam wziąć tabletki o określonej godzinie, tzn. 21, wzięłam ją kolejnego dnia o godzinie około 7-8 i potem kolejną, normalnie o 21. Dodam do tego, że stosunek wypadł w dni płodne, dlatego ze strachem po 5 godzinach od stosunku zażyłam tabletkę po stosunku. Moje pytanie jest następujące - jak duże ryzyko jest tego, że mogłam zajść w ciążę? Czekam na jak najszybszą odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Określenie "dni płodne" dla cykli pigułkowych jest niewłaściwe. Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych NIE występują dni płodne!!! Rozumiem, że zapomniała Pani przyjąć tabletkę ze środka opakowania (2 tydzień). Jest to sytuacja dla Pani najbezpieczniejsza, gdyż pominięcie tabletki w tym czasie zwykle nie powoduje wystąpienia owulacji. Najwięszke ryzyko zajścia w ciążę występuje, gdy zostanie pominięta tabletka z pierwszego lub 3 tygodnia (innymi słowy podczas wydłużania przerwy między opakowaniami - wtedy poziom hormonów spada na tyle, że może dojść do jajeczkowania). Do tego w Pani przypadku przerwa między standardowym czasem przyjęcia tabletki, a faktycznym jej przyjęciem była krótsza niż 12 godzin, czyli ryzyko wystąpienia owulacji było bliskie 0. Niepotrzebnie brała Pani antykoncepcję po stosunku. Na przyszłość radzę korzystać z instrukcji dostępnych w ulotce do tabletek lub na ich opakowaniu. Postępowanie zgodnie z wytycznymi tam zawartymi uchroni Panią przed ciążą nawet w sytuacji pominięcia tabletki.