Tabletki antykoncepcyjne, ich skuteczność a plamienia

Witam. Mam takie pytanie. Biorę tabletki antykoncepcyjne od 6 miesięcy. Lekarz przepisał mi je na uregulowanie okresu, gdyż był bardzo nieregularny. Rzeczywiście, z okresem wszystko w porządku. Natomiast ciągle mam tzw. plamienia. Planuję rozpocząć wspołżycie i mam takie pytanie. Czy takie plamienia podczas przyjmowania tabletek antykoncyjnych mogą obniżyć skuteczność ochrony przed ciążą? Czy powinnam zmienić tabletki?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej przez pierwsze 3-4 miesiące mogą  występować plamienia. Nie jest to nic niepokojącego - powinno samo ustąpić z czasem. Jeśli nie ustąpi, należy się zgłosić do lekarza - najprawdopodobniej zmieni preparat na inny, zawierający większą dawkę hormonów. Jeśli plamienia są ściśle związane ze stosunkami płciowymi, to należy zgłosić się do lekarza - to może być objaw nadżerki.

Pozdrawiam!