Tabletki antykoncepcyjne na torbiel, a zajście w ciążę?

Witam.
Od jakiegoś czasu tzn od około 5 lat mam problem z miesiączkowaniem. Okres bardzo często mi się spóźniał, miałam bóle brzucha-lekarz wykrył torbielą na jajniku. Dostałam tabletki na wywołanie miesiączki, ponieważ nie miałam już jej 3 miesiące. Dostałam miesiączki i ginekolog poradził, aby brać tabletki antykoncepcyjne to wtedy nie będą robiły mi się torbiele.

Przez jakiś czas brałam tabletki, było wszystko w porządku, ale postanowiłam je odstawić. Po odstawieniu znów zrobił mi się torbiel i od tamtej pory już 2 rok biorę tabletki antykoncepcyjne. W takim razie co będzie, gdy będę chciała zajść w ciążę. Będę musiała przerwać antykoncepcje, ale co jeśli znów będzie pojawiał się torbiel?
(Mam 20 lat i nie mam dziecka).

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Z Pani opisu wynika, że miała Pani dwa razy torbiel czynnościową. Torbiele czynnościowe powstają podczas cyklu miesięcznego, kiedy to pęcherzyk jajnikowy (struktura uwalniająca komórkę jajową) lub ciałko żółte (to, co powstaje z pęcherzyka po jajeczkowaniu) zamiast zaniknąć po spełnieniu swojej funkcji, wypełnia się płynem i powiększa się.
Leczenie takiego stanu może polegać na przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych lub odczekaniu i obserwacji- po kolejnym cyklu lub dwóch, torbiel zazwyczaj znika (pęka i ulega resorpcji). Tak więc kiedy zdecyduje się Pani na ciążę, odstawi Pani tabletki i wytworzy się po raz kolejny torbiel- będzie można wypróbować tej drugiej opcji postępowania. Jeśli jednak będzie Pani nadal cierpieć na tak znaczne nieregularności cyklu, konieczne będą również badania hormonalne. Najprawdopodobniej cierpi Pani bowiem na zaburzenie hormonalne, które odpowiedzialne jest zarówno za rzadkie pojawianie się miesiączek, jak i powstawanie torbieli.
Pozdrawiam serdecznie!