Tabletki antykoncepcyjne na wywołanie okresu a planowanie ciąży

Dzień dobry! Mam taki problem - od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne, ale zdarza mi się je brać nieregularnie. Bez tabletek nie mam okresu, chodzę do lekarza regularnie. Za dwa dni mam mieć okres, a od 2 dni zauważyłam u siebie brązowe plamienia. Co to może oznaczać? Dodam, że mam nadżerkę. Z chłopakiem staramy się o dziecko - czy mamy szansę, żeby je mieć? Co mam zrobić, żeby przestać brać tabletki, a normalnie mieć okres i zajść w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tego typu plamienia mogą być spowodowane długotrwałym stosowaniem tabletek - są to tzw. krwawienia z przełamania. Krwawienia z nadżerki występują natomiast typowo po stosunku.

Trudno będzie Pani zajść w ciążę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, nawet jeśli przyjmuje je Pani nieregularnie. Z tego co Pani podaje wynika, że cierpi Pani na jakiegoś rodzaju zaburzenia hormonalne, upośledzające Pani płodność. Skoro chciałaby Pani mieć teraz dziecko, warto porozmawiać ze swoim ginekologiem o zmianie postępowania - odstawieniu tabletek, wykonaniu diagnostyki hormonalnej i ewentualnym leczeniu wykrytego zaburzenia. Tabletki antykoncepcyjne, oprócz tego że utrudniają Pani same w sobie zajście w ciążę, nie leczą też Pani schorzenia.

Pozdrawiam serdecznie!