Tabletki antykoncepcyjne - pomocy

Dwa miesiące temu zaczęłam brać tabletki. Podejrzewam, że coś pomieszałam i to bardzo. To tak wtedy okres zaczął mi się w niedzielę około 22. Pierwszą tabletkę z pierwszego opakowania wzięłam jednak w poniedziałek o 9. Następnie skończyłam opakowanie i ostatnią tabletkę wzięłam w niedzielę. Później zrobiłam przerwę, ale tabletkę z kolejnego blistra przyjęłam w poniedziałek tak jak poprzednio i nie wiem czy to nie był błąd, bo chyba powinnam w niedzielę.

Właśnie skończyła mi się przerwa i teraz trzecie opakowanie rozpoczęłam w niedzielę, bo uznałam, że jednak powinnam brać w niedzielę, ale zawsze biorę o 9, lecz dziś wzięłam o 17ej. Nie minęło 12 godz., więc chyba tym razem jest dobrze i jutro mogę zażyć tabletkę o 9 tak jak zawsze? Ostatnia tabletka wypada w poniedziałek, czyli kolejne czwarte opakowanie powinnam rozpocząć w niedzielę tak jak trzecie? Czy teraz będzie już dobrze, bo pogubiłam się w tym wszystkim? Bo chyba zamiast 7 dniowej przerwy robiłam 8 dniową?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Pierwszą tabletkę należało przyjąć pierwszego dnia miesiączki. Wzięła ją Pani drugiego dnia, tak więc podczas przyjmowania pierwszego opakowania nie była Pani w pełni zabezpieczona przed możliwością zajścia w ciążę. Tabletkę z kolejnego opakowania rzeczywiście powinna Pani przyjąć właśnie w poniedziałek, tak jak to Pani uczyniła (przerwa ma być 7-dniowa). Teraz z kolei przerwa była krótsza niż powinna, o jeden dzień. Jeśli pierwszą tabletkę z nowego blistra przyjęła Pani o 17, to proszę o tej samej porze przyjmować również kolejne (nie ma to jednak aż tak istotnego znaczenia). Ostatnia tabletka z obecnego opakowania wypadnie w sobotę. Pierwszą tabletkę z kolejnego przyjąć powinna Pani więc w niedzielę. Ze względu na drobne pomyłki w przyjmowaniu tabletek, radzę także wykonać test ciążowy.
Pozdrawiam!