Tabletki antykoncepcyjne - przyjmowanie i krawienie

Witam, od 11 dni biorę tabletki antykoncepcyjne (od 20.12.10r), to moje pierwsze opakowanie. Tabletki biorę, myślę , regularnie od godz. 7 do 10 (w tym przedziale). Czy to nie zmniejsza ich skuteczności? Chciałabym zacząć współżyć, ale obawiam się  zajścia w ciążę właśnie z powodu różnicy 3 godzin w przyjmowaniu tabletek. Poza tym od czasu przyjmowania tabletek ( w pierwszy dzień okresu) początkowo występowało u mnie krwawienie, tak jak normalny okres , później zmieniło się  w plamienie i trwa do dziś (30.12.10r). Czytałam już o tym i ponoć jest to normalnie, ale proszę o opinię. Proszę o bardzo szybka odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Krwawienie/ plamienie jest najczęściej występującym działaniem niepożądanym w pierwszych miesiącach przyjmowania tabletek. Taki stan może utrzymywać się do 3 miesięcy, potem powinno się unormować.

Substancją czynną tabletek antykoncepcyjnych są hormony. Ich przyjmowanie o stałej porze wiąże się z imitacją funkcjonowania gospodarki hormonalnej, w której hormony wyrzucane są pulsacyjnie. Zakłada się, że opóźnienie przyjęcia tabletki do 12 godzin nie ma wpływu na działanie antykoncepcyjne tabletek. Sugerowałabym jednak ustalić jedną godzinę zażywania tabletek, tak by jak najrzadziej dochodziło do przesunięć w czasie.
Pozdrawiam.