Tabletki antykoncepcyjne - złe dawkowanie

Właśnie zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne stosowane w schemacie 24+4 - jednak nie jestem pewna, czy zrobiłam to poprawnie, jako że jestem w tym temacie kompletną nowicjuszką. Moja ginekolog poradziła mi, abym zażyła tabletkę w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Tak też zrobiłam - tj. tego dnia, kiedy się spodziewałam. Jednak z tego, co czytam na różnych forach wynika, że tabletkę powinno zażyć się w momencie pojawienia się miesiączki. Jeśli to prawda, najwidoczniej mogłam wziąć tabletkę za wcześnie. Zażywam je już 3 dzień, a okresu nie widać - choć czuję się podobnie, jak w momencie kiedy mam krwawienie. Zastanawiam się, co robić? Czy kontynuować zażywanie leku? Czy mimo wszystko tabletki działają i mogę współżyć? Bardzo proszę o pomoc!!!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście należy rozpocząć przyjmowanie antykoncepcji w pierwszy dzień miesiączki, musiało dojść do nieporozumienia między Panią i lekarzem. Jednak rozpoczęcie stosowania antykoncepcji w dniu spodziewanej miesiączki, przed pojawieniem się krwawienia, nie powinno być dużym problemem. Nie ma potrzneby przerywania stosowania antykoncepcji. Ponieważ nie wiemy na pewno, czy w danym cyklu doszło już do owulacji (mogło teoretycznie dojść np. do zaburzenia hormonalnego, które spowodowało przesunięcie owulacji, nawet o kilka tygodni), należy dodatkowo się zabezpieczać przez pierwszy tydzień prezerwatywą. Po tygodniu sztuczne hormony przejmą w pełni kontroli nad Pani organizmem i nawet jeśli jajeczkowania nie było, to już do niego nie dojdzie w danym cyklu. Przy takim rozpoczęciu stosowania antykoncepcji istnieje nieco podwyższone ryzyko wystąpienia nieregularnych, niekontrolowanych krwawień w ciągu ich brania, czym nie należy się przejmować w trakcie przyjmowania trzech pierwszych opakowań.

Pozdrawiam serdecznie!