Tabletki antykoncepcyjne: zmiana tabletek 21+7 na tabletki 24+4

Witam! Otóż chciałabym się dowiedzieć, jak to jest przy zamianie tabletek o schemacie zażywania 24+4 na tabletki 27+1. Chodzi mi o to, kiedy należy wziąć pierwszą tabletkę. W ulotce jest napisane: "Pacjentki przyjmujące uprzednio inne dwuskładnikowe preparaty antykoncepcyjne, rozpoczynające stosowanie preparatu, powinny przyjąć pierwszą tabletkę następnego dnia po zakończeniu przyjmowania wszystkich tabletek z dotychczas stosowanych", a jak wiadomo tabletki o schemacie 24+4 w blistrze mają 28 tabletek (24+4 placebo)... Oczywistym wydawało mi się rozpoczęcie po skończeniu opakowania, ale teraz wcale nie jestem tego pewna. Czy powinnam była rozpocząć je po 24 tabletce, po 28 czy może w dniu wystąpienia krwawienia (tj.dzisiaj, przy 3-ciej tabletce placebo)? I zakładając, że rozpocznę po tych 28 tabletkach - czy muszę się dodatkowo zabezpieczać przed ciążą? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zauważyła Pani rzeczywiście ciekawy problem. Tabletki o schemacie zażywania 24+4 pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno i nic dziwnego, że wspomniano o nich w ulotce. Jeśli w ulotce było napisane, że należy rozpocząć zażywanie nowego preparatu po zażyciu ostatniej pigułki poprzedniego, to po ostatniej "czynnej" pigułce (czyli po 24. pigułce) powinna Pani rozpocząć zażywanie nowych pigułek. 4 "puste" pigułki to jakby przerwa w zażywaniu preparatu. Z tego, co wiem, większość tabletek antykoncepcyjnych można zacząć stosować po 7-dniowej przerwie po poprzednim preparacie, jednak jeśli w ulotce jest napisane inaczej, a jest już za późno, by zrobić według zaleceń, to proszę stosować dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszych 7 dni zażywania nowego leku.

Pozdrawiam!