Tabletki antykoncepcyjne - zmiana terminu

Witam, Mam 25 lat i odstawiłam na 2 lata tabletki antykoncepcyjne. Zmieniła się moja sytuacja życiowa i postanowiłam się zabezpieczyć ponownie tabletkami antykoncepcyjnymi. Byłam na wizycie u lekarza, zrobiono mi wszelkie badania i wszystko jest dobrze. Moje pytanie brzmi czy mogę rozpocząć opakowanie tabletek w innym terminie niż 1 dnia okresu, jestem właśnie na półmetku miesiączki czy muszę czekać miesiąc aby rozpocząć zabezpieczenie? Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Witam.
Niestety istnieją jedynie 2 zarejesrtowane schematy (tj. takie, za które producent tabletek bierze odpowiedzialność i które zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności):
1. przyjęcie pierwszej tabletki w pierwszym dniu miesiączki, zapewniające pełną ochronę od pierwszej tabletki
2. przyjęcie pierwszej tabletki pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu (konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni).

Teoretycznie po 7 dniach powinna być Pani w pełni zabezpieczona niezależnie od dnia cyklu, w którym rozpocznie Pani opakowanie, ale podkreślam, że odpowiedzialność za takie postępowanie bierze Pani na siebie (sądzę, że bezpieczniej jest zabezpieczać się prezerwatywami do pierwszego dnia miesiączki). Zawsze przed rozpoczęciem stosowania tabletek należy wykluczyć ciążę.