Tabletki antykoncepcyjne, plamienie i możliwość zajścia w ciążę

Witam. Od 3 stycznia biorę tabletki antykoncepcyjne, gdyż od ponad roku współżyję regularnie z partnerem, i nie doszło do zapłodnienia (przez pierwszy miesiąc do dnia owulacji brałam również olej z wiesiołka). 5 stycznia dostałam okres, trwał do 13 stycznia, czyli tyle, ile zawsze. Następny okres dostałam 5 lutego, trwał również tydzień, jednak następny dostałam już 27 lutego, jeden dzień był obfity, trzy następne były właściwie plamieniem, które stopniowo ustępowało. Współżyłam z partnerem praktycznie codziennie z wytryskiem we mnie. Około tydzień po zakończonym okresie po współżyciu potarłam się i zobaczyłam jasnoróżową wydzielinę, na drugi dzień po współżyciu nastąpiło to samo, jednakże później już się to nie powtórzyło. Chciałabym się dowiedzieć, czym spowodowane było to plamienie i czy mogło być to plamienie implantacyjne?

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Jednym z działań nieporządanych terapii środkami antykoncepcyjnymi jest plamienie międzymiesiączkowe. Zapewne taka jest przyczyna Pani dolegliwości. Jednakże, w związku z tym, że plamienia międzymiesiączkowe nie są objawem specyficznym, mogą być wywołane innymi chorobami narządu rodnego, tj. endometriozą, infekcją w obrębie narządu rodnego, uszkodzeniem mechanicznym, nadżerką szyjki macicy, torbielą jajnika, mięśniakiem macicy i innymi, proponuję udać się do lekarza ginekologa w celu zbadnaia i wykonania odpowiednich badań, w tym badania usg narządu rodnego.

Szansa, żeby zaszła Pani w ciążę podczas regularnego, zgodnie z zaleceniami, przyjmowania środka antykoncepcyjnego, jest znikoma.

Polecam artykuł o antykoncepcji hormonalnej.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.