Tabletki antykoncepcyne na wyregulowanie cyklu po poronieniu

Witam,
we wrześniu 2009 zaszłam w upragnioną i planowaną ciążę. W 5-tym tygodniu poszłam do ginekologa, który zalecił badania między innymi tarczycy. Okazało się, że mam niedoczynność (TSH powyżej 3, podobno w ciąży powinno być poniżej 1,5- czy tak jest?) dostałam leki. Niestety w 10 tygodniu okazało się, że serce dziecka przestało bić. Wielki smutek i łzy. Nastąpiło poronienie samoistne w szpitalu, zostałam wypisana po usg, na którym stwierdzono, że wszystko jest ok.

Po tygodniu mój lekarz, zaniepokojony ciągłym krwawieniem, wykonał usg i stwierdził, że wciąż jest jakaś cząstka po ciąży. Dostałam leki, które wstrzymały krwawienie, ponowne usg pokazało, że jest czysto. Dostałam bardzo obfitą miesiączkę, po jej zakończeniu ciągle plamiłam, na brązowo. Kolejne usg i badanie krwi na poziom hcg. Po tym mój lekarz zapisał mi tabletki antykoncepcyjne tylko na miesiąc, by wyregulować mój cykl.
Moje pytanie brzmi następująco: czy te tabletki faktycznie mi pomogą, czy to nie jest tylko farmakologiczne zatuszowanie problemu, a przede wszystkim czy po miesiącu brania tabletek od razu będziemy mogli się starać o dziecko, którego tak bardzo pragniemy?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam. Dorota.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Postępowanie polegające na wdrożeniu antykoncepcji hormonalnej w celu wyregulowania cyklu miesięcznego oraz zapobieżeniu krwawieniom po poronieniu jest postępowaniem dobrym, często stosowanym i jednocześnie skutecznym.

Jeśli chodzi o czas podjęcia prób zajścia w ciążę po tym leczeniu to możliwe jest zajście w ciążę już w cyklu po zakończeniu terapii. Jednak najnowsze zalecenia polskich ginekologów mówią, że po poronieniu powinno się zajść w ciążę od 6 miesięcy do 2 lat po tym zdarzeniu. Proponuję wstrzymać się z próbami zajścia w ciążę do marca. Prawdopodobnie do tego czasu nastąpi uregulowanie Pani cykli miesięcznych.

Ważne by przed zajściem w ciążę oznaczyła Pani sobie stężenie hormonów tarczycy - niedoczynność tarczycy jest niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia poronienia. Warto by była Pani pod stałą opieką endokrynologa przez cały przebieg ciąży.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Jednocześnie zapraszam do lektury artykułów w serwisie abcciaza.pl, m.in o antykoncepcji hormonalnej, a także o planowaniu ciąży.