Tabletki brane zawsze w pierwszym dniu okresu?

Witam! Biorę tabletki od 15 marca. Ginekolog poleciła mi je brać, bo miałam duże bóle. Wiem, że za późno do niej przyszłam - w 5 dniu miesiączki. Wiem, że antykoncepcja nie działa. Powinnam po 21 tabletkach zrobić 7-dniową przerwę i zacząć brać nowe opakowanie i antykoncepcja będzie działać. Ginekolog powiedziała, żebym każde opakowanie zaczynała w pierwszym dniu miesiączki, żeby nie poprzestawiać cyku. Dlaczego tak zasugerowała? I czy antykoncepcja będzie wtedy skuteczna??? Bardzo proszę o profesjonalną odpowiedź. Mam nadzieję, że pomożecie mi z tym problemem.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiem, co miał na myśli lekarz, który Panią leczy... Powinna Pani go o to spytać. Jeśli nie rozumie Pani poleceń lekarza, to powinna Pani poprosić o dodatkowe wyjaśnienia, a jeśli nie ufa Pani swojemu lekarzowi, to powinna Pani poszukać innego.

Stosowanie pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki (pierwszy dzień cyklu) - wtedy osiągamy pełną skuteczność już od pierwszego dnia. W przypadku rozpoczęcia stosowania tabletek 2-5 dnia cyklu, należy dodatkowo zabezpieczać się przez 7 dni (prezerwatywa) i dopiero 8. dnia zażywania tabletek osiąga się skuteczną antykoncepcję. Jeśli rozpocznie się stosowanie tabletek później niż 5. dnia cyklu,  to do końca tego cyklu nie można liczyć na skuteczną antykoncepcję.

Drugie (i każde kolejne) opakowanie tabletek rozpoczyna się po zakończeniu 7-dniowej przerwy po poprzednim opakowaniu. Ze względu na ilość tabletek w opakowaniu (21) i długość przerwy (7 dni) każde opakowanie i każdą 7-dniową przerwę rozpoczyna się w ten sam dzień tygodnia. Dzięki temu łatwo jest zauważyć, gdy się np. pominie  jedną tabletkę. Może o to chodziło Pani lekarzowi...

Pozdrawiam!