Tabletki i przedwczesne krwawienie

Witam. Od pół roku zażywam tabletki n******** i krwawienie z odstawienia występowało zazwyczaj w drugim dniu przerwy. Jednak w tym miesiącu wystąpiło w dniu przyjęcia przedostatniej tabletki. Czy można tłumaczyć to silnym stresem w ostatnim tygodniu i czy oznacza to zniesienie działania antykoncepcyjnego w tym czasie? Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Można to tłumaczyć stresem, o ile stres przyczynił się do pominięcia tabletki. W przeciwnym razie stres nie ma tu nic do rzeczy. Przedwczesne krwawienie może wystąpić w sytuacji pominięcia tabletki, stosowania leków wchodzących w interakcje z tabletkami, wymiotów, biegunki. W w/w przypadkach oznaczać to może również zmniejszenie działania antykoncepcyjnego. Ponadto plamienia występują niekiedy wcześniej, jeśli kobieta stosowała kilka opakowań pod rząd (w tym przypadku ochrona powinna być pełna). Mogą również wynikać z przyczyn nie związanych z tabletkami jak np infekcje szyjki macicy.