Tabletki na PCOS a ciąża

Witam! Od roku mam stwierdzone PCOS. Zażywam s***100 2x rano i wieczorem, a*** od 17-23 dnia cyklu, g*** 750 2x na noc, a*** 40 raz na wieczór (z powodu wysokiego poziomu cholesterolu - zbity dzięki A***) oraz B*** 1 tabletkę (łagodna forma hiperprolaktynemii). Mój lekarz stwierdził, że z tym zestawem mogę zajść w ciążę. Chciałabym spytać czy to oznacza, że ja praktycznie przez cały cykl jestem płodna? Czy planując dziecko lekarz zmieni sposób leczenia i nie będę brać tabletek antykoncepcyjnych? Boję się że gdybym zaszła w ciążę to dziecko może być chore z powodu tabletek lub a***, który jest bezwzględnie przeciwwskazany w ciąży. Ponadto, chciałabym wiedzieć czy jest sens sprawdzania owulacji podczas brania pigułek i w którym dniu cyklu należy to zrobić. Ostatnie moje pytanie dotyczy tabletek. Lekarz cykl wcześniej przepisał mi tabletki anty. na 21 dni po czym w pierwszym dniu miesiączki straciłam przytomność i dostałam wylewu podspojówkowego. Dlaczego tak się stało? Dziękuję z góry za pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Żaden z leków, które Pani przyjmuje, nie jest wskazany w ciąży. Teoretycznie, powinna Pani wszystkie je odstawić już w fazie starań. Na pewno Pani lekarz planuje odstawić przynajmniej tabletki antykoncepcyjne, zanim będzie Pani mogła rozpocząć starania, ponieważ na hormonach jest to praktycznie niemożliwe (taka jest ich rola), a także lek obniżający poziom cholesterolu.

Dopóki bierze Pani tabletki antykoncepcyjne, nie jest Pani płodna. Po ich odstawieniu, ze względu na występujące u Pani zaburzenia hormonalne, nie wiadomo, czy i jak często pojawiać się będzie owulacja. Można to będzie monitorować np. w USG. W przypadku braku owulacji mamy jeszcze do dyspozycji leki stymulujące ją, nierzadko stosowane u pacjentek z PCOS pragnących zajść w ciążę. Trudno mi wyrokować, jaka była przyczyna utraty przytomności.

Możliwości jest bardzo wiele (od zaburzeń rytmu serca po anemię) i na pewno powinna Pani wraz ze swoim lekarzem rodzinnym je wszystkie przeanalizować. Wylew podspojówkowy nie ma zwykle żadnych poważnych przyczyn, zdarza się u całkiem zdrowych ludzi.
Pozdrawiam serdecznie!