TAMPONADA WORKA OSIERDZIOWEGO

W CZERWCU ZMARŁ MÓJ MĄŻ. MIAŁ 51 LAT, NA NIC SIĘ NIE LECZYŁ, ŻADNYCH LEKÓW NIE BRAŁ. 16 CZERWCA POCZUŁ BÓL W OKOLICACH GARDŁA, WYSTĄPIŁY ZIMNE POTY, CIŚNIENIE BYŁO NARASTAJĄCE, DOSZŁO DO 190/110. BYŁ OD MOMENTU BÓLU POD OPIEKĄ LEKARSKĄ. PODANO POLOPIRYNĘ S ORAZ LEKI NASERCOWE I WEZWANO KARETKĘ POGOTOWIA. W KARETCE NASTĄPIŁO NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA I ZGON O GODZ.17.02. NIE DOWIEZIONO GO DO SZPITALA, ZGON BYŁ W KARETCE. PO SEKCJI ZWŁOK BYŁO TAMPONADA WORKA OSIERDZIOWEGO PĘKNIECIE AORTY. PROSZĘ NAPISAĆ MI WYNIKIEM CZEGO TO NASTĄPIŁO. MAM TRÓJKĘ DZIECI I ZASTANAWIAJĄ SIĘ CZY MAJĄ WYKONAĆ JAKIEŚ BADANIA. CZY TO MOŻE ZAWAŁ SERCA SPOWODOWAŁ ZGON?
ponad rok temu

Szanowna Pani!

Tamponada serca
to stan upośledzenia jego czynności w wyniku wzrostu ciśnienia wewnątrzosierdziowego spowodowanego nagromadzeniem się dużej ilości płynu w worku osierdziowym. Może dojść do niej z różnych przyczyn. Jedną z nich jest pęknięcie tętniaka rozwarstwiającego aorty wstępującej.

Tętniak aorty
to jej lokalne poszerzenie. Tętniaki aorty mogą powstawać w wyniku zmian miażdżycowych aorty, jej zmian zwyrodnieniowych, zmian pozapalnych bądź pourazowo oraz z innych jeszcze przyczyn.

Istnieje predyspozycja genetyczna do rozwoju tętniaka aorty. Zwłaszcza w przypadku tętniaków aorty brzusznej - u dzieci chorej osoby ryzyko wystąpienia takiego tętniaka jest 11 razy większe. Tętniaki aorty piersiowej natomiast występują szczególnie często u chorych z zespołem Marfana oraz Ehlersa i Danlosa oraz zwyrodnieniem torbielowatym aorty, w których to chorobach ściana aorty jest istotnie osłabiona.

Wiele chorób układowych, tzw. chorób tkanki łącznej, prowadzi do zapalenia aorty, zwiększając ryzyko utworzenia się tętniaków.

Pozdrawiam serdecznie