Tanatofobia i zaburzenia lękowe

Witam. Mam problem, sam nie wiem od czego zacząć :-((( Jestem wrażliwą osobą i wszystkim się przejmuję, mam nerwicę na pewno wegetatywną i lękową (szumy uszne, kołatanie serca, drżenie mięśni, do niedawna duszności itp.). Najgorsze, że teraz dopadł mnie lęk - tanatofobia (chyba:-) - czyli lęk przed śmiercią. Ciągle szukam jakichś ucieczek, że nie umrę, że coś tam, tak bardzo kocham moją mamę:-( i się martwię, bo nie potrafię sobie wyobrazić śmierci, w końcu nikt nie potrafi sobie wyobrazić:-). W Boga nie wierzę i raczej nie zacznę, za dużo nad tym myślałem, ale najgorsze jest to czy na pewno umrę??? PRZECIEŻ niedawno chciałem popełniać samobójstwo:-( Mama mówi mi "każdy umrze", ale ja się naczytałem w Internecie, że w przyszłości (jeszcze będę na tym świecie) będą jakieś zmiany genetyczne, nanoboty, że ludzie będą NIEŚMIERTELNI?????!!!!!! I czy ja mam to brać poważnie? Czy to tylko takie futurologiczne gadanie, jak kiedyś myślano, że samochody napędzane paliwem nuklearnym? Ogólnie moje życie nie jest wesołe, u psychiatry już byłem, brałem preparat fluoksetyny oraz olanzapiny bez efektów, raz byłem u psycholog raz, bo u mnie jest tak, że jak zapomniałem, to się niczym nie przejmuję. Chciałbym kiedyś być wesoły tak naprawdę, ale teraz myślę po co? I tak umrę. Bardzo proszę o pomoc, mam 17 lat, przyjaciół nie mam :-( Dziękuję. Bardzo archaiczne pismo :-D

Witam serdecznie!

Lęk przed śmiercią jest nieodłączną cechą zaburzeń lękowych. Osoba przeżywająca napad paniki obawia się, że ,,umrze, zwariuje" lub ,,straci kontrolę". Napadowi lęku towarzyszy szereg objawów cielesnych, np. uczucie duszności, omdlewania, fal zimna i gorąca, dławienia w gardle, bólu brzucha, drętwienia kończyn.

Podstawową metoda leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, w szczególności: poznawczo-behawioralna, której skuteczność w leczeniu tego typu objawów została potwierdzona szeregiem badań. Jest to również podstawowa metoda leczenia fobii. Psychoterapia, nawet krótkoterminowa, wymaga jednak systematycznych spotkań - co najmniej raz w tygodniu przez kilka lub klkanaście tygodni, w zależności od rodzaju problemu i celu terapii. Psycholog może szczególnie pomóc, jeśli czujesz się osamotniony i nie masz z kim podzielić się swoimi emocjami, problemami.

W opanowaniu objawów lęku pomagają również odpowiednio dobrane leki. Nie piszesz, jak długo przyjmowałeś wymienione preparaty, w jakich dawkach, więc trudno mi odnieść się do tego, co mogło być przyczyną nieskuteczności leczenia. Ten temat najlepiej omówić z lekarzem prowadzącym leczenie. Nie zawsze udaje się dobrać odpowiedni preparat za pierwszym razem. Częstą przyczyną nieefektywnego leczenia jest nieprawidłowa dawka leku lub zbyt krótki czas stosowania. Pomocna może być również ewentalna konsultacja u innego lekarza psychiatry.

Z pozdrowieniami