Tarczyca - czy na pewno jest chora?

Witam, mam 32 lata, niedawno endokrynolog stwierdził u mnie niedoczynność tarczycy i zalecił przyjmowanie leku e*** 25 (raz dziennie tabletkę). Natomiast lekarz rodzinny stwierdził, że z moją tarczycą jest wszystko w porządku. Mmam co prawda dziwne objawy tzn. uderzenia gorąca, zimne spocone dłonie i stopy. Dostałam skierowanie na następujące badania: p/c przeciw peroksydazie tarczycy (A-TPO), wynik - 153,8u/ml, tsh - 3,666, a po 2 miesiącach przyjmowania leku 3,461. Według zakresu referencyjnego mieszczę się w normach, więc mam pewne wątpliwośći co do diagnozy, niepokoją mnie tylko te przeciwciała, bo mam ich za dużo (zakres <60,0). Bardzo proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Do całościowego obrazu wyjściowego (przed rozpoczęciem przyjmowania analogów hormonów tarczycy) brakuje jeszcze wartości wolnych hormonów tarczycy: FT3 i FT4.

Podwyższone miano anty-TPO (poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej) rośnie w chorobach tarczycy na tle autoagresji, m.in. choroba Hashimoto i Graves-Basedowa. Np. choroba Hashimoto ma w początkowej fazie przebieg falujący (najpierw nadczynność tarczycy, potem prawidłowe wyniki, a następnie niedoczynność). By rozpoznać chorobę Hashimoto wystarczy wykazać niedoczynność tarczycy oraz podwyższone miano anty-TPO. Być może była akurat Pani w tej fazie zapalenia z prawidłową wartością hotrmonów tarczycy podczas pierwszego badania - by to stwierdzić potrzebna jest dalsza obserwacja.

Jeżeli były tylko dostępne przedstawione badania rzeczywiście trudno ocenić, czy były wskazania do włączenia analogu hormonu tarczycy, ale w tej chwili po 2 miesięcznym przyjmowaniu poziom jest prawidłowy, więc trudno stwierdzić jednoznacznie, czy jednak już Pani nie weszła w fazę niedoczynności tarczycy. Na pewno jest potrzebna dalsza obserwacja, jak już wspomniałem. Proponuję również wykonanie badania usg tarczycy (ewentualnie z biopsją cienkoigową - jeżeli lekarz uzna za wskazan), by ostatecznie potwierdzić, czy w tej chwili w tarczycy są cechy zapalenia.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniu hormonów tarczycy.

Serdecznie pozdrawiam!