Tarczyca powiększona, niejednorodna z licznymi drobnymi przestrzeniami o obniżonej echogeniczności

Witam, proszę o interpretację wyników USG tarczycy. Tarczyca powiększona, niejednorodna z licznymi drobnymi przestrzeniami o obniżonej echogeniczności. Po lewej widoczna zmiana normoechogeniczna z obwódką hipoechogeniczną o średnicy około 3,5 mm. Przepływ krwi przez narząd wzmożony. Płat prawy o wymiarach 26x25x65 mm i objętości 22 ml, lewy 25x25x59 mm objętość 19 ml. Cieśń grubości 7,5 mm. Dodam że wyniki z krwi TSH, FT3,FT4, Anty TPO, i TRAB wszystko w normie.

Dzień dobry,

Biorąc pod uwagę rozmiary Pani tarczycy , można postawić rozpoznanie wola tarczycy. Normy dla kobiet, jeśli chodzi o objętość całego gruczołu to do 20 ml, u mężczyzn do 25 ml. Pani tarczyca ma objętość 41 ml. Trochę brakuje mi dokładniejszego opisu tych przestrzeni o obniżonej echogeniczności - jakiego rozmiaru jest największa ze zmian? Obraz usg + wzmożony przepływ krwi przez tarczycę może sugerować jej zapalenie, ale trzeba by "zerknąć" na usg.Przeciwciała ma Pani w normie, więć nie jest to raczej autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy. W usg nie podaje Pani , czy okoliczne węzły chłonne są powiększone, cz nie. Najlepiej jak z wynikiem uda się Pani do swojego endokyrnologa, który zaleci Pani odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz