Terapia dla nałogowego kłamcy

Okazało się, że mój partner jest nałogowym kłamcą. Kłamie na każdy temat: swojej przeszłości, pracy, rodziny, planów, wszystkiego. Udało mu się wciągnąć mnie w ten świat co niemal przypłaciłam m.in.rezygnacją z pracy (by realizować jego zmyślone plany) i załamaniem. Czy jest możliwość "uzdrowienia" takiego socjopaty za pomocą terapii? Słyszałam, że w w przypadku takich osób nie przynosi to efektu ponieważ oni sami nie widzą nic złego w swoim działaniu, a chęć zmiany to działanie "pod publikę".

Dzień dobry!

Rzeczywiście psychoterapia zaburzeń osobowości i skłonności do tak poważnych, długotrwałych i wielowątkowych konfabulacji jest długotrwała i często rozczarowująca. Trzeba być szczególnie uważnym choćby na ponowne manipulowanie samym psychoterapeutą/ lekarzem. Nie mniej jednak niczego nie można przesądzać, nie poznając samego mężczyzny. Być może warto, żeby również Pani zaopiekowała się sobą i swoją traumą podczas psychoterapii, co może pozwolić lepiej zrozumieć minione wydarzenia i zastanowić się, czego chce Pani na przyszłość, jak wyobraża sobie dalszy związek, relacje z tym mężczyzną.

Pozdrawiam!

Najważniejszą i najbliższa osoba dla siebie jest Pani i należy zadbać o siebie. Nie uleczy Pani sama Partnera.
A bardzo wątpliwe, żeby Służba Zdrowia to potrafiła...
Pozytywne skutki terapii zaburzeń osobowości opisywane bywają w literaturze, w praktyce to rzadkość...
Motywacja do zmiany jest bowiem u danej osoby niewielka i zmienna bardzo w czasie...
Proszę chronić siebie.
Pozdrawiam. JW.