Terapia hormonalna: jaki sposób leczenia wybrać przy problemach z żyłami?

Mam 45 lat. Moje samopoczucie wskazuje na braki hormonów. Jaką terapię mogę zastosować, żeby ominąć wątrobę i jak sobie pomóc, żeby nie wywoływać zakrzepicy żylnej? Czy są hormony, które nie powodują takich komplikacji? Czy wkładka do macicy z pojemnikiem na hormon też zadziała na żyły? Czy plastry lub maści są delikatniejsze dla żyl? Anna
45 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Uczucie ciężkości nóg spowodowane jest zapewne skłonnością do niewydolności żylnej, czyli choroby dotyczącej żył powierzchownych kończyn dolnych i prowadzącej do powstawania żylaków. Progestagen zawarty w tabletkach antykoncepcyjnych powoduje rozszerzenie żył i tym samym przyczynia się do nasilenia objawów niewydolności żylnej. Żylaki są więc względnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Niestety podobnie wygląda sprawa z HTZ – w preparatach stosowanych w hormonoterapii również znajduje się bowiem progestagen (jedynie u kobiet, którym usunięto macicę, można stosować preparaty z samym estrogenem).

Wkładki wewnątrzmaciczne uwalniające hormony także zawierają progestagen, nawet bez estrogenu. Jest to urządzenie stosowane w celach antykoncepcyjnych lub w terapii przerostu endometrium. W przypadku objawów wypadowych (związanych z klimakterium) zupełnie się ono nie sprawdzi, gdyż objawy te spowodowane są niedoborem estrogenu, nie progestagenu.

Jeśli odczuwa Pani bardzo nasilone objawy klimakterium, może Pani spróbować HTZ. Jeśli zależy Pani na ominięciu wątroby, może Pani stosować plastry. Przed wdrożeniem HTZ, należałoby wykluczyć zakrzepicę żył głębokich, chorobę współistniejącą czasem z żylakami i będącą bezwzględnym przeciwwskazaniem do HTZ. W razie stwierdzenia zakrzepicy lub skłonności do niej, może Pani spróbować zastosować terapię fitoestrogenami.

Pozdrawiam serdecznie!