Terapia rodzinna po kłótniach z mamą

zawsze moja mama mnie irytowalaswoim zachowaniem,duzo krzyczala, mowila nie zwazajac na innych,obgaduje choc w srod ludzi umie sie zachowac czasem tata ja uderzyl, nie lubie ich dewotyzmu ale wiem ze kochaja nas.Nie rozmawialam z nimi nigdy o tym co czuje,przezywam itp.zawsze bylam ulozona jeste neurotyczna,rozstalam sie z chlopakiem,co przezylam.mam oznaki depresji,wszytsko mnie denerwuje siedzazc w domu z rodzina,nie umiem rozmawiac,choc mama jest mila to czuje do niej zlosc,co ja mam robic..

Witam Panią,
z tego, co Pani opisała, wynika, ze ma Pani kłopot z wyrażaniem złości wobec bliskich, wypowiadaniem swojego zdania, zwłaszcza kiedy jest odmienne od innych - tak jak Pani wspomniała "zawsze byłam ułożona" i to też ma swoją cenę jak się okazuje po czasie. Widocznie przyszedł ten moment, ze Pani już tak dłużej nie chce, męczy Panią ukrywanie, co Pani czuje, myśli... Moment ten jest trudny, ale dla Pani rozwojowy, daje szansę na większą dojrzałość, niezależność, samodzielność w szerszym już znaczeniu. Skoro tyle trudnych emocji przez tyle czasu Pani skrywała, warto byłoby się teraz nauczyć je wyrażać i tutaj pomocna może być konsultacja u psychologa/psychoterapeuty, udział w grupie rozwoju osobistego. Podczas osobistej pracy będzie też Pani mogła przyjrzeć się procesowi rozstania z chłopakiem, czy został on domknięty.

Życzę powodzenia
Izabela Makowska-Trzeciak

Szanowna Pani

Komunikacja jest sztuką, ale najważniejsze, że można się jej nauczyć. Najtrudniej rozmawiać z najbliższymi, szczególnie o emocjach, własnych uczuciach i przeżyciach. Nagromadzenie emocji i nieujawnianie ich nie służy ani dobrym relacjom ani zdrowiu psychicznego.
Z uwagi na fakt, iż jest Pani świadoma problemu proponuję konsultację z psychologiem, który zdefiniuje przyczynę problemu i wskaże Pani odpowiednie środki na polepszenie komunikacji w Pani rodzinie.
W przypadku, kiedy nadal będzie się trudno porozumieć, proponuję, aby zaproponować mamie uczestnictwo w spotkaniach z psychologiem, ponieważ obecność profesjonalisty pomoże Pani w przekazaniu mamie ważnych dla Pani informacji.

Życzę dobrych relacji i pozytywnej komunikacji. Pozdrawiam serdecznie.