Termin porodu wyznaczany na podstawie OM i USG z I trymestru

Witam,

daty porodu wg OM oraz USG z 14 tc. się u mnie pokrywają. Czy to jest typowe? U większości osób się te daty jednak różnią o parę dni. Zastanawiam się na ile wiarygodny jest termin z pierwszego usg (późniejsze USG oczywiście mogą się różnić ze względu na cechy osobnicze płodu)? Zastanawiam się czy gdyby ciąża była np. o miesiąc (4-5 tyg starsza), to czy lekarz robiący usg by to zauważył i mi o tym powiedział?
Serdecznie pozdrawiam :) anilorak

Lek. Magdalena Kowalska

Witam,

daty porodu wg OM oraz USG z 14 tc. się u mnie pokrywają. Czy to jest typowe? U większości osób się te daty jednak różnią o parę dni. Zastanawiam się na ile wiarygodny jest termin z pierwszego usg (późniejsze USG oczywiście mogą się różnić ze względu na cechy osobnicze płodu)? Zastanawiam się czy gdyby ciąża była np. o miesiąc (4-5 tyg starsza), to czy lekarz robiący usg by to zauważył i mi o tym powiedział?
Serdecznie pozdrawiam :) anilorak

Witam!

Niestety dosyć trudno odnieść się konkretnie do pytania, ponieważ nie napisała Pani dokładnie jaki wiek ciążowy wychodzi w badaniu usg. rzeczywiście jeżeli chodzi o określanie wieku ciąży, to pierwsze badanie usg jest najbardziej wiarygodne (uznaje się, że do 13 tygodnia ciąży). Być może termin ostatniej miesiączki był inny, tzn. zdarza się rzadko, iż mimo ciąży jest pojedyncze krwawienie miesięczne.

W takich niepewnych sytuacjach po prostu obserwuje się dalszy rozwój podczas badań usg, czy jest o prawidłowej dynamice. Różnicę 4-5 tygodniową w ciąży (zwłaszcza wczesnej) obserwuje się.

Tutaj znajdzie Pani ciekawy artykuł: badania w ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!