Test ciążowy - czy aby skuteczny?

W 8 dniu po stosunku (z prezerwatywą) wykonałam  test ciążowy. Wynik był negatywny. Jednak mam jakaś straszną obsesje na punkcie ciąży, wydaje mi się/ lub nie wydaję, że mam objawy niepokojące.
Czy możliwe, że wykonałam test zbyt wcześnie? Farmaceuta powiedział, że test wykrywa ciążę już po 6 dniach. Dodam, że stosunek odbył się w ostatnich dniach krwawienia.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Prawdopodobieństwo tego, że jest Pani w ciąży w wyniku opisywanego zbliżenia jest bardzo niskie.

Po pierwsze stosunek odbył się tuż po krwawieniu - czyli z założenia w Pani dniu niepłodnym. Zajście w ciążę w takie dni jest ogromną rzadkością - wręcz niespotykane. Związane jest to z bardzo nieregularnym cyklem kobiet, które tego doświadczyły - wystąpiła u nich bardzo wczesna owulacja, jeszcze w czasie krwawienia miesięcznego.

Drugą przyczyną bardzo niskiego prawdopodobieństwa Pani zajścia w ciążę jest stosunek z zabezpieczeniem w postaci prezerwatywy. Czy prezerwatywa uległa przerwaniu, bądź jej zawartość dostała się do Pani pochwy po stosunku? Tylko w takiej sytuacji może Pani się niepokoić, przy założeniu, że była Pani w czasie dni płodnych - co jest prawie wykluczone.

Odnosząc się do wiarygodności testu - to najnowsze typy mogą wykrywać ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia. Typy starsze są zalecane w 10 dniu po stosunku.

Jeśli Pani jest nadal zaniepokojona proszę wykonać powtórny test za ok.4 dni.

Polecam również lekturę artykułów na temat wczesnej ciąży:
- Objawy  ciąży
- Planowanie ciąży
i wiele innych.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.