Test ciążowy przeprowadzony w pięć dni od daty spodziewanej miesiączki

Witam,
mam 23 lata, ostatnią miesiączkę miałam 7 marca. Dziś 14 kwietnia, więc okres spóźnia mi się 7 dni, pobolewa mnie brzuszek i piersi mam wrażliwsze niż zwykle. Cykle zazwyczaj mam regularne 29-30 dni. Stosunki odbywaliśmy z mężem w przeciągu całego cyklu, nie wykluczam, że któryś był w jego połowie, daty nie pamiętam ze względu, iż było ich więcej.
Jestem troszkę bardziej senna, ale nie wiem czy to jest akurat spowodowane ciążą, czy zbyt dużą ilością wolnego czasu (obecnie nie pracuję)? Testy ciążowe, które wykonałam w drugim i piątym dniu od spodziewanej miesiączki wykazały jedną kreskę mocną (czyli negatywny wynik) i drugą bardzo słabą (choć nie jestem co do jej istnienia przekonana). Czy mój niepokój ma sensowne podstawy?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Test ciążowy przeprowadzony w pięć dni od daty spodziewanej miesiączki powinien dać wynik pozytywny w razie zapłodnienia, jeśli owulacja nie opóźniła się w danym cyklu. Proszę pamiętać, że nawet delikatnie widoczna druga kreska wskazuje na pozytywny wynik testu. Jeśli jednak test wychodzi negatywny, a miesiączki nadal nie ma, oznacza to, że najprawdopodobniej owulacja się jednak opóźniła, a kwestią do rozstrzygnięcia jest ewentualne zapłodnienie. Proponuję powtórzyć test z moczu za parę dni, jeśli miesiączka nie pojawi się.
Jeśli się Pani bardzo denerwuje polecam oznaczyć poziom hormonu bHCG z krwi w najbliższej przychodni, którym to sposobem można wykryć ciążę nieco wcześniej i pewniej. Polecam też artykuł o testach ciążowych: http://abczdrowie.pl/czy-jestes-juz-mama-wybierz-odpowiedni-test

Pozdrawiam serdecznie!