Test ciążowy przy przyjmowaniu pigułek

Witam. Mam 19 lat, pracuję praktycznie na nocnych zmianach i często jestem niewyspana. Bardzo się denerwuję, ponieważ na początku listopada byłam chora i przyjmowałam antybiotyki, równocześnie przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne. W tym czasie doszło do stosunku z moim chłopakiem. W tym miesiącu, a mianowicie 11 grudnia zażyłam ostatnią tabletkę z opakowania i dzisiaj powinnam zażyć następną z nowego opakowania. W przerwie miałam dziwne objawy, nic mnie nie bolało, ani brzuch, ani kręgosłup, ani też nogi gdzie zawsze ,gdy mam dostać okres takie objawy mam... Natomiast puchły mi strasznie dłonie, miałam chwiejne nastroje i nie miałam apetytu... Miałam wybuchy gorąca, za moment robiło mi się zimno i słabo. Pod koniec 5 dnia przerwy dostałam "okres". Pierwszego dnia był on dość dziwny, wyglądało to tak,jakby się zaczął i od razu skończył, natomiast w 6 i dzisiejszym, 7 dniu, wystąpiło krwawienie. Wydaje mi się, że objawy, które miałam, są podobne przy byciu w ciąży. Nie wiem, co teraz zrobić, ponieważ dzisiaj powinnam zażyć kolejną tabletkę z nowego opakowania, a chciałabym zrobić test ciążowy i nie wiem, czy przy przyjmowaniu pigułek można zrobić test ciążowy. Proszę, doradźcie mi, co mam zrobić, bo tak się tym martwię, że już zaczynam chudnąć... Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przy regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo niewielkie.

Test ciążowy można wykonać w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej - wykrywa on bowiem obecność hormonu beta HCG - wydzielanego jedynie podczas ciąży. Swoistość (trafność) takiego testu określa się na ponad 90%. Test może być fałszywie dodatni jedynie w przypadku torbieli lub guzów wydzielających beta HCG.

W razie utrzymywania się dolegliwości, proponuję odwiedzić lekarza.

Pozdrawiam serdecznie