Test obciążenia glukozą i badanie poziomu cukru po posiłkach

Witam serdecznie. Zrobiłam test obciążenia glukozą 75 g i wynik wyszedł 150 ( na czczo 89 ). Lekarz zalecił mi badanie cukru 4 razy dziennie ( na czczo oraz 2 godziny po śniadaniu, obiedzie i kolacji). Mierze od tygodnia i na razie mam na czczo w granicach od 75- 90, natomiast 2 godziny po posiłku od 80 - 120 w zależności co zjem ( najwięcej miałam jak zjadłam jajko w majonezie oraz kotlet schabowy). Proszę o odpowiedz czy moje wyniki są w normie czy mam się czym denerwować. Pozdrawiam.

W moim odczuciu kontrole domowe w tym wypadku są niepotrzebne. Wynik po 2 godzinach testu tolerancji glukozy wskazuje na stan przedcukrzycowy zwany nietolerancją glukozy. Na tym etapie konieczne są zmiany w zakresie żywienia oraz aktywności fizycznej a prawdopodobnie także farmakotetapia zwłaszcza jeśli jest Pani otyła, ma nadwagę lub dodatni wywiad cukrzycy w rodzinie.