Test obciążenia glukozą i insuliną przy problemie z utratą wagi

Witam, ostatnio endokrynolog zalecił mi zrobienie Test obciążenia glukozą i insuliną, przez problem ze stratą wagi, oto moje wyniki : Glukoza na czczo 5,35 mmol/l Insylina na czczo 20,00 mU/l (norma 3,00 — 25,00) po 1h 63,50 mU/l po 2h 43,70 mU/l HOMA-IR wyszedł mi 2,03 Bardzo proszę o interpretację

Witam.
Na podstawie wskaźnika HOMA-IR można rzec, iż w Pani organizmie wytworzyła się insulinooporność. Wskaźnik ten powinien oscylować poniżej wyniku 1. Insulinooporność to stan, w którym komórki organizmu, mimo dostatku pożywienia, nie potrafią zamienić go w energię. Dlatego też spożyty pokarm odkładany jest na zapas w postaci tłuszczu. Charakteryzuje się osłabieniem, niskim poziomem cukru we krwi oraz podwyższonym stężeniem insuliny. Po posiłku tkanki organizmu 'nie zauważają' pożywienia (gdyż nie reagują na hormon-insulinę który umożliwia przedostawanie się pokarmu do komórek), poziom cukru we krwi rośnie, przez co następuje odpowiedź trzustki i uwolnienie większej ilości insuliny celem obniżenia glikemii. Niemożność 'spalenia' energii skutkuje odkładaniem jej w postaci tkanki tłuszczowej.
Podstawowe leczenie niefarmakologiczne schorzenia obejmuje dietę z niskim indeksem glikemicznym oraz regularną aktywność ruchową. Uwrażliwieniu tkanek sprzyja również leczenie farmakologiczne, lecz w tej kwestii musi się wypowiedzieć lekarz.

Pozdrawiam.