Test PAPP: jak interpretować wyniki?

Witam, bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku testu PAAPA: tydzień ciaży 13+2 CRL 74 mm Przezierność karkowa wg USg 0,5 mm, kwalifikacje do pomiaru NT Nicolaides Ryzyko wieku 1:328 (lat 34,2) Ryzyko biochemiczne+NT 1:3857, poniżej cut-off TEST podwójny 1:813 poniżej cut -off. Trsisomia 18+NT < 1:10000poniżej cut-off PAPPA-A 9,25 m mlU/ml skor Mom 3,01 f B-HCG 83,9 ng/ml skor Mom 2,47. Zastanawiajacy jest wysoki poziom wolnego b HCG i wysoki poziom PAPP. Muszę jeszcze zaznaczyć, że w 9 tygodniu wystąpiły plamienia spowodowane krwiakiem, w związku z powyższym lekarz prowadzący zlecił zażywanie leków do chwili obecnej, mimo że krwiak się prawie wchłonął. Nie wiem, czy może to mieć jakieś znaczenie dla powyższych wyników. Bardzo proszę o interpretację wyników. Wizytę u lekarza mam dopiero za 2 tygodnie i trochę się tym denerwuję. Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Test PAPPA-A jest badaniem przesiewowym w kierunku zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau. Wykonywany jest między 10 a 14 tygodniem ciąży. Wykonanie testu jedynie w tym okresie gwarantuje uzyskanie wiarygodnych wyników.
Za wynik nieprawidłowy (dodatni) uznaje się wartości przekraczające stosunek 1:300, czyli np. 1:250. Gdy w mianownik jest wyższy, ryzyko wystąpienia wady maleje. W Pani przypadku oznacza to, że wyniki są w normie i nie ma potrzeby wykonywania badań genetycznych.
Poziom betaHCG mieści się w w górnej granicy normie. W 13hbd poziom hormonu mieści się w granicach 10743-89074 mlU/ml. Z białkiem PAPPA-a jest podobnie.
Opisywane przez Panią plamienia nie mają raczej związku.
Niezależnie od naszych rozważań powinna Pani udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego ciążę, który raz jeszcze przeanalizuje wyniki i odniesie je konkretnie do Pani osoby.
Pozdrawiam.