Test z moczu negatywny i brak miesiączki - co dalej robić?

Witam,
Praktycznie od zawsze mam cykle bezowulacyjne. W tym cyklu byłam stymulowana CLO, wg USG i wykresu temp. Owulacja wystąpiła. Ok. tygodnia po owulacji systematycznie mam skurcze macicy i powiększone piersi. Od 16 dnia cyklu miałam przepisaną L*** dopochwową 2x1 (pół roku temu poroniłam w 6 tygodniu ciąży). Mój lekarz ginekolog kazał mi brać L*** przez cały czas, aż do miesiączki lub dodatniego testu ciążowego. Nie pozwolił dopuścić do spadku progesteronu, czyli mam go brać codziennie.
Jest 33 dzień cyklu, 18 dzień fazy lutealnej (temp od owulacji podwyższona), a miesiączki ani widu, ani słychu. Test robiony z moczu dał wynik negatywny. Naprawdę już nie mam pojęcia, co robić dalej, a mój lekarz jest na urlopie.
Proszę o radę, pozdrawiam, Ola

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Trudno mi jednoznacznie określić, jak długo powinna Pani przyjmować L***, gdyż zależy to od planu leczenia, jaki obrał lekarz. W różnych przypadkach różnie długo stosuje się ten preparat. Zmienność dawkowania i schematu leczenie zależy od problemu, z którym zgłasza się pacjentka, a także od odpowiedzi na leczenie.

W przypadku, gdy leczymy zaburzenia cyklu miesiączkowego, stosujemy L*** w drugiej połowie cyklu, zazwyczaj przez okres 10-12 dni. Następnie po odstawieniu miesiączka powinna wystąpić w ciągu kilku dni. W przypadku trudności z zajściem w ciążę preparat przyjmuje się zaraz po wystąpieniu owulacji i jeżeli test ciążowy okaże się pozytywny, nie odstawiamy preparatu.

Kiedy u pacjentki w przeszłości doszło do poronienia lub ma cykle bezowulacyjne i przy indykowaniu owulacji stosujemy L*** dopochwowo (2 razy dziennie) lub podjęzykowo (3-4 razy dziennie).

W Pani przypadku, jeżeli lekarz zalecił stosowanie L*** do momentu pojawienia się miesiączki lub dodatniego testu ciążowego, uważam, że powinna się Pani do tego zastosować. Jeżeli celem Pani jest zajście w ciążę, a w przeszłości doszło do poronienia, możliwe jest, że na początku ciąży cały czas będzie przyjmować Pani L***.

Pozdrawiam!