Testy sprawdzające dziecko matki nosicielki WZW typu B

Witam. Jestem nosicielką wzwb. Mam pół rocznego synka. Moja obecna wiremia to IU/ml 20. Syn zaraz po porodzie (cesarskie cięcie ) dostał immunoglobuline oraz szczepionkę. Po kilku tygodniach kolejna i czekamy na ostatnia w 11 miesiacu życia. Moje pytanie do Państwa : jaka jest pewność ze mój synek jest zdrowy? Czy powinnam wykonac testy sprawdzające ? Czy immunoglobulina, cesarskie cięcie i szczepienie były w stanie go uchronić ?

Aleksander Ropielewski

Jest duże prawdopodobieństwo, że udało się nie dopuścić do zakażenia, jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby to ocenić z pewnością ponieważ okres inkubacji wynosi od 6 do 6 miesięcy. Immunoglobulina zapewnia ochronę na okres od 3-6 miesięcy. Pierwsze badania stopnia immunizacji po pełnym cyklu szczepień można przeprowadzić po 1-2 miesiącach od ostatniej dawki szczepionki. Do tego czasu sugerowałbym skupić się na profilaktyce zakażenia.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Szansa na to, że nie doszło do zakażenia jest duża, ale w tym momencie warto wykonać badanie oceniające ilość przeciwciał oraz materiał genetyczny wirusa.