Tętniak aorty brzusznej

Witam mam pytanie dotyczące mojej mamy która jest w wieku 57lat ma tetniaka aorty brzusznej o wielkości 25 mm. Czy jest bezpośrednie zagrożenie życia przy locie samolotem który trwa 2:30 godziny ?czy istnieje ryzyko zakrzepicy przy tak krótkim locie lub od zmian ciśnienia ?

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani - przy takiej wielkości tętniaka , nie powinno być żadnych zagrożeń. Bardzo niewielkie (minimalne) ryzyko zakrzepicy (ale dotyczy ono również zupełnie zdrowych ludzi).
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg.

Witam. Jak rozumiem mowa jest o tętniaku rozwarswiającym ? Całość musi ocenić leczący chirurg naczyniowy, bo nie tylko grubość ale także rozległość oraz jego lokalizacja decyduje. Wielkim zagrożeniem jest rozwarstwienie sięgające tętnic nerkowych, co przy wahaniach ciśnienia może nastąpić. Ja bym raczej doradzał unikania takich kłopotów.