Zapytaj lekarza

1 , 0 2 1 , 2 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Tętnice łączące tylne obustronnie niewidoczne

Prosiła bym o pomoc w sprawie mojego Angio-MR. Chciałam wykluczyć obecność tętniaka. W opisie do badania wszystko jest w porządku, ale zastanawia mnie fragment: "Tętnice łączące tylne obustronnie niewidoczne, co może wynikać z techniki badania" Cech obecności malformacji naczyniowych nie stwierdza się, ale co z tą niewidoczną tętnicą? Czy mogę być spokojna, że nie mam w głowie tętniaka? Czy Angio-MR było by w stanie go wykryć? Było bez kontrastu. Czy może dokładniejsze było by Angio-TK?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

To że nie uwidoczniły się tt.łączące nie powinno Panią niepokoić. Przepływ jest zachowany w tylnym krążeniu mózgu( inaczej brzmiałby opis). Czasem rzeczywiście wynika to z technicznych aspektów,czasem może stanowić niewielką anomalie np .ich węższe światło.W NMR stosuje się w opcjach angio określony program do uwidocznienia naczyń i dlatego nei podaje sie kontrastu. W opisie nie ma informacji o obecności tętniaka mózgu. Rzeczywiście dokładniejszym badaniem w ocenie układu naczyniowego jest angio Tk ,ale o jego wykonaniu decyduje prowadzący Panią specjalista.Być może nie ma takiej potrzeby,aby to badanie wykonać.

Pozdrawiam ciepło

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy